fariibaB fariibaB .

fariibaB

تبادل و افزايش بازديد رايگان سيستماتيك

تبادل و افزايش بازديد رايگان در سامانه شيك رنك

 

با ارسال بازديد به روشهاي گوناگون و استاندارد موجود به گونه اي كه در بهبود رتبه سايت شما تاثير شگرفي خواهد داشت و همچنين كسب امتياز به ازاي بازديد از سايت ها مي باشد به گونه اي كه در ازاي بارگذاري سايت ديگر كاربران با توجه به زمان تعريف شده، ميتوانيد به صورت 24 ساعته كسب امتياز كنيد و امتياز كسب شده را به سايت خود اختصاص داده تا سايت شما براي ديگر كاربران نمايش داده شود.

 

براي ثبت نام با كليك روي لينك زير تمامي فيلدهارو پر كنيد و وارد پنل كاربري خود شويد.
https://www.chicrank.com/register.php

 

در اين سامانه به دو روش ميتونيد بازديد سايت خود را افزايش بديد .

1- به تعداد دلخواه براي سايت خود بازديد خريداري كنيد

2- با كسب امتياز رايگان بازديد به سايت خود اختصاص دهيد، براي اين كار از قسمت منوي مديريت بخش دريافت امتياز و بازديد شروع كسب امتياز و درآمد خدماتي رو بزنيد


در اين سيستم نيازي به فعاليت خاصي نيست و فقط كافيست روزانه به پنل كاربري خود مراجعه كرده و با كليك بر روي شروع كسب امتياز، اقدام به كسب امتياز نمائيد و در نهايت به تعداد امتياز هايتان بازديد سايتتان را افزايش دهيد.

در حال حاضر اين سامانه با توجه به سيستم هاي موجود در اينترنت، بهترين روش افزايش بازديد و بهيود رتبه الكسا خواهد بود، نه مزاحمتي براي سايت يا وبلاگ شما خواهد بود كه پاپ آپي باز شود و نه كدي را بايد در وب سايت خود قرار دهيد! هم ميتوانيد بازديد كنيد و بازديد بگيريد هم ميتوانيد با كمترين هزينه ممكن بيشترين بازديد را خريداري كنيد و سيستم براي شما بازديد ارسال خواهد كرد.


از اين سامانه براي افزايش بازديد وبلاگ، سايت يا فروشگاه هاي خودتون مي توانيد استفاده كنيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۹ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۴۱:۳۱ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

روانشناسي كنترل ذهن

هيچ شكي براي خوانندگان اين مقاله باقي نمي ماند كه كنترل ذهن وجود دارد. علم روانشناسي رفتاري با اين كه نه عرفاني است و نه جادويي، ممكن است حرفه ‌اي به نظر برسد، زيرا اثرات مفيد شكل گيري ذهني به وسيله اصول رفتاري مي ‌تواند گاهي بسيار دراماتيك و نمايشي باشد.

تنها چيزي كه مي توان در مورد كساني گفت كه با ناباوري در حال نگاه كردن هستند، اين است كه آيا از يك علم ثابت شده ذهني كه ” يك ماهيت حساس و قابل لمس ” دارد چشم پوشي مي كنيد؟

اگر مواردي در اين زمينه مي‌خواهند، خب البته مطالعات فراواني وجود دارد.

من شخصا، دعوت از افراد بدبين را حقيقتا موثر مي بينم – كه اين امر مي تواند حتي يك تجربه ساده در جمع و تفريق كردن باشد.

اين كار طبيعتا كمك مي كند تا ابتدا مفهوم بنيادي روانشناسي رفتاري را توضيح دهيم – اين رفتار با پيامدهاي آن كنترل مي شود. احتمالا با نگاهي حاكي از تعجب رو به رو خواهيد شد. بدون توجه به اين نكته، اين مرحله را به سادگي با چند مثال ادامه دهيد. آن را ساده نگه داريد. به فرمول رياضي فانتزي نياز نيست. فقط با كمك جمع و تفريق خيلي راحت ادامه دهيد.

افزودن:
وقتي دزدي بخواهد كيف پول يك نفر را بزند – احتمالا با يك فرياد بلند و گوش خراش رو به رو مي شود: “حتي به اين موضوع فكر هم نكن!” چون ممكنه با يك حركت كاراته كوتاه و محكم نيز رو به رو شويد.

آيا دزد در مسير شغلي خود باقي خواهند ماند؟ شايد. ولي احتمالا امروز نه. حداقل در اين لحظه نه. فن كاراته ممكن است دزد را به طور موقت تغيير ‌دهد. كه من آن را نوعي كنترل موثر ذهن مي نامم.

فرد مورد سرقت واقع شده احتمالا با كنترل پيامدهاي رفتاري بر نتيجه رفتار دزد تاثير مي گذارد. دو رويداد ناگوار – فرياد بلند و فن كاراته – به معادله رفتاري اضافه شد. هر رويداد به طور جداگانه تحت عنوان آن چه رفتارشناسان “مجازات مثبت” مي نامند، دسته بندي مي شود. مثبت است زيرا واقعه مجازات به شرايط اضافه شده است.

مجازات منفي البته متفاوت است.

كاستن:
دزدي كيف پول يك نفر را مي زند – اما آن شخص قرباني مي تواند با آرامش كيف پول را از جيب خودش خارج كند، به سمت دزد برگردد ​​و بگويد: “فقط يك لحظه ببخشيد”، سپس كيف پول را با بنزين آغشته كند، كبريت را روشن كند و كيف پول را بسوزاند.

شايد كمي افراطي به نظر برسد، اما همه ما بايد نقش خود را در مبارزه با جرم و جنايت انجام دهيم. چيز خوبي كه مرد داشت اين بود كه استفاده از گاز احتراقي بسيار راحت است.

باز هم دزد دلايل خوبي براي ارزيابي مجدد دارد – فقط اين بار به اين دليل كه شيء مورد نظر او حذف شده است، رفتار او مجازات منفي شده است.

افزودن و كاستن درست، به خوبي به عنوان پاداش رويدادها به جاي مجازات كردن استفاده مي شوند. و در اين جا در روزهايي كه شغل سابق من به عنوان يك مربي دلفين غير نظامي براي نيروي دريايي ايالات متحده بود، به برخي از دلفين ها از آن جا كه آن ها موجوداتي بودند كه همه چيز را در مورد اين رياضيات جديد به من آموختند اجازه مي دهم كه…

من مي دانم كه شما چه فكري مي كنيد . .

سلب مسئوليت: هيچ گونه فنون كاراته يا گاز احتراقي در آموزش پستانداران دريايي قبل يا در طول توليد اين مقاله استفاده نشده است.

 


براي مطالعه  ادامه مطلب كليك كنيد....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۴:۴۲ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

افزايش سلول هاي خاكستري مغز

سلول هاي خاكستري بخش هيپوكامپ مغز به خاطر ارتباط آن با مهارت ‌هاي يادگيري و قابليت ‌هاي حافظه به خوبي شناخته شده اند، اما به خاطر ارتباط آن ها با خودآگاهي، دلسوزي و درون گرايي نيز مشهور هستند. در اين مطلب تنها روشهاي موثر از نظر علمي را به نقل از مجله معتبر آمريكايي iheartintelligence به شما معرفي مي كنيم.

فعاليت هاي اساسي كه به طور منظم انجام مي شوند تنها در طول چند هفته مي توانند ضريب هوشي را افزايش دهند و به شما كمك كنند احساس آرامش رواني و جسمي بيش تري داشته باشيد.

با كشف نوروپلاستي، مغز مي تواند خود را تغيير داده و از نو سازماندهي كند، بعلاوه باعث تحول در درمان بيماران سكته مغزي، مبتلايان به درد مزمن، مبتلايان به بيماري هاي عصبي و كمك به جلوگيري از كاهش اختلالات شناختي ناشي از مشكلات مرتبط با سن مي شود.

براي اين كه آيا شما به دنبال افزايش عملكرد مغز خود هستيد و يا مي خواهيد توانايي هاي شناختي خود را حفظ كنيد، در اين جا فعاليت هايي وجود دارد كه مي توانيد براي افزايش سلول هاي خاكستري به برنامه روزانه خود اضافه كنيد:

۱- ايده اي را كه مغز مي تواند رشد كند، غنيمت بدانيد
اين گفته ممكن است يك پيشنهاد احمقانه به نظر برسد، اما بايد مطرح شود. كودكان و جوانان توانايي بيش تري در يادگيري سريع تر مهارت ها دارند و همين امر اغلب بزرگسالان را از تلاش براي كارهاي سخت تر باز مي دارد. در حالي كه هر كسي قادر به يادگيري يك زبان جديد يا يادگيري نواختن ساز در سنين بالاتر مي باشد. بعلاوه شما قادر هستيد عادات رفتاري خود را تكامل دهيد. و همه اين موارد با تغيير طرز فكر شما شروع مي شود.

۲- يوگا و مديتيشن
مطالعات نشان داده اند كه مديتيشن و مراقبه، به ويژه مديتيشن دلسوزي و مهرباني، فعاليت عصبي و ضخامت سلول هاي خاكستري را افزايش مي دهد. بعلاوه مديتيشن به شما الگوهاي امواج مغزي مفيد – آلفا، تتا، دلتا – و تعداد بي شماري از فوايد از جمله خلاقيت فوق العاده، توليد ايده، افزايش توانايي هاي شناختي و ظرفيت كلي فكري براي رشد ارائه مي دهد. آموزش مديتيشن را از اينجا دنبال كنيد

۳- انجام بازي هاي فكري
پازل ها و بازي هاي فكري مانند سودوكو يا ساير بازي هاي فكري ذهن را وادار مي كنند كه به صورت آگاهانه متمركز و فعال باقي بماند. اين بهترين روش براي افزايش سلول هاي خاكستري از طريق بازي ها است. بهترين بازي فكري موجود براي گوشي هاي اندرويدي و آيفون بازي معروف lumonsity مي باشد كه عضلات ذهن شما را مانند يك بدنساز تقويت مي كند:

دانلود براي اندرويد
دانلود براي آيفون
۴- بازي هاي ويدئويي
يك مطالعه جديد در دانشگاه روچستر ايالات متحده، ارتباط بين بازي هاي ويدئويي اول شخص و گسترش آگاهي بصري در دنياي واقعي را تاييد كرد. توانايي گرفتن علائم ديداري با سرعت و دقت بسيار ارزشمند است. 

 


براي مطالعه  ادامه مطلب كليك كنيد....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۴:۴۰ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

هوشمندانه مطالعه كنيد

ايجاد عادات يا مهارت هاي مطالعه هوشمند؟
چه در مدرسه و چه در كار، يك چيز كاملاً واضح است: براي يادگيري به چيزي فراتر از مهارت هاي مطالعه مؤثر نياز داريم. اشتباه نكنيد، مهارت هاي مطالعه مؤثر بسيار مهم هستند، اما، به تنهايي كافي نيستند.

اولين و اصلي ترين هدف شما ايجاد عادات مطالعه هوشمند است كه باعث تقويت تجربه يادگيري شما مي شود. اين مقاله به تفصيل به بررسي اين عادت ها مي پردازد و پيشنهادات و دستورالعمل هاي مرتبط ارائه مي دهد.

لطفا در نظر داشته باشيد كه اين مقاله فقط براي اهداف اطلاعاتي است و قبل از انجام هرگونه ورزش شديد يا رژيم غذايي، از پزشك خود مشاوره بگيريد.

ايجاد يك محيط ايده آل براي مطالعه
محيطي كه براي مطالعه از آن استفاده مي كنيد به اندازه مهارت هاي مطالعه اي شما در تسريع روند يادگيري تاثير مي گذارد. صرف زمان براي ايجاد محيطي براي مطالعه، به شما در ايجاد عادات مطالعه هوشمندانه كمك خواهد كرد.

با توجه به اين نكته، يك محيط مطالعه ايده آل چه ويژگي هايي دارد؟ اجازه دهيد در زير آنها را بررسي كنيم.

قبل از هر چيز، محيط مطالعه شما بايد حس راحتي و آرامش را در شما افزايش دهد، اما نه آنقدر كه به خواب ببرد.

ايجاد يك محيط مطالعه آرامش بخش، مستلزم تركيبي از اشياء ديداري، شنيداري، گوارشي و جسمي است كه به طور طبيعي آرامش مي بخشند و يادگيري را عميق تر مي كنند.

محيط مطالعه همچنين بايد به شما انگيزه بدهد، الهام بخش باشد و ميل به پيشرفت را در شما تحريك كند. اين مي تواند شامل آويزان كردن عكس هاي الهام بخش يا چيدمان محيط با ابزار و موادي باشد كه شما را در چرخه يادگيري كارآمدتر و سودمندتر مي كند. مهم نيست از چه چيزهايي استفاده مي كنيد، تنها چيزي كه اهميت دارد اين است كه بتوانيد انگيزه، كارايي و تمركز خود را بهبود ببخشيد.

در زير فهرستي از خصوصياتي كه بايد براي ايجاد يك محيط مطالعه ايده آل در نظر داشته باشيد، آورده شده است.

۱-يك محيط مطالعه كم استرس
قبل از هر چيز، شما بايد تمام محرك هاي ايجاد كننده فشار رواني را از محيط خود حذف كنيد. اين مي تواند اشياء، صداها، بوها و هر چيز ديگري كه شما را از هدف خود منحرف كند، شامل شود. به رنگ ها توجه ويژه اي داشته باشيد. رنگ هاي بسيار روشن مانند قرمز و زرد به طور طبيعي تفكر را تحريك مي كنند، اما مي توانند به صورت ناخود آگاه سطح استرس را بالا ببرند.

اگر تمايل به بهبود تمركز خود داريد، رنگ هاي تيره مانند سياه، خاكستري هاي تيره و قهوه اي احتمالاً نامناسب ترين رنگ ها براي شما خواهند بود. اگر ديوارها يا اشياء موجود در محيط مطالعه شما عمدتا از اين رنگ ها تشكيل شده اند، بايد بدانيد كه نسبت به مغز خود مرتكب بي عدالتي شده ايد، و يادگيري را بسيار چالش برانگيزتر از آنچه كه بايد باشد كرده ايد.

 


براي مطالعه  ادامه مطلب كليك كنيد....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۴:۴۰ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

تقويت حافظه كوتاه و بلند مدت

بطور خلاصه بايد بدانيد حافظه فعال يا كاري به نحوه نگهداري و كار با اطلاعات ذخيره‌ شده در حافظه كوتاه ‌مدت اشاره دارد. بچه ها از حافظه فعال براي يادگيري و پيروي از دستورالعمل ها استفاده مي كنند. شما مي ‌توانيد بازي ‌هاي مربوط به حافظه فعال را در زندگي روزمره كودك خود ايجاد كنيد.

آيا فرزند شما در حالي كه كار ديگري انجام مي‌دهد، اوقات سختي را براي حفظ يك بيت از اطلاعات در ذهن خود سپري مي كند؟ به عنوان مثال، شما اسپاگتي را با هم درست مي كنيد و فرزندتان مسئوليت سس را بر عهده دارد. اما فرزند شما براي جواب دادن به يك سوال شما را ترك مي كند و فراموش مي كند كه برگردد و سس را هم بزند. چالش هاي حافظه فعال مي تواند باعث ايجاد مشكلاتي مانند اين مورد شود.

حافظه فعال به چگونگي نگهداري و كار با اطلاعاتي كه حافظه كوتاه مدت ذخيره مي كند، اشاره دارد. (در گذشته، اصطلاح حافظه فعال يا كاري به صورت متناوب با حافظه كوتاه مدت مورد استفاده قرار مي گرفت.) كه بخشي از يك گروه از مهارت ها به نام عملكرد اجرايي است.

بچه ها هميشه براي يادگيري از حافظه فعال استفاده مي كنند. حافظه فعال براي مواردي مانند پيروي از دستورالعمل هاي چند مرحله اي يا حل يك مشكل رياضي در ذهن لازم است. شما مي توانيد با ايجاد استراتژي هاي ساده در زندگي روزمره به فرزندتان در بهبود حافظه فعال كمك كنيد.

۱- روي مهارت هاي تجسم كار كنيد.
بچه ها را تشويق كنيد تا در ذهن خود تصويري از آن چه كه تازه خوانده يا شنيده اند ايجاد كنند. به عنوان مثال، از فرزندتان خواسته ايد كه ميز را براي پنج نفر تنظيم كند. بنابراين از او بخواهيد تصور كند كه ميز چگونه بايد باشد، و سپس آن را ترسيم كنيد. هرچه قدرت تجسم بچه ها بهتر شود، مي توانند تصوير را به جاي نقاشي توصيف كنند.

۲- از فرزندتان بخواهيد به شما آموزش دهد.
توانايي توضيح در مورد چگونگي انجام كار مستلزم ايجاد و درك اطلاعات و تشكيلات ذهني آن است. شايد كودك شما در حال يادگيري يك مهارت جديد مانند نحوه دريبل كردن در بسكتبال باشد. از او بخواهيد كه اين مهارت را به شما ياد دهد. معلمان با گروهي كردن دانش آموزان در كلاس، كار مشابهي انجام مي دهند. اين امر به آن ها اجازه مي دهد تا بلافاصله به جاي انتظار براي فراخوانده شدن، با كمك اطلاعاتي كه دارند كار را شروع كنند.

۳- بازي هايي را كه از حافظه بصري استفاده مي كنند امتحان كنيد.
بازي هاي تطبيقي ​​زيادي وجود دارد كه به بچه ها كمك مي كند روي حافظه بصري كار كنند، مانند بازي كلاسيك Concentration (يا Memory). هم چنين مي توانيد مواردي مانند صفحه يك مجله را به بچه ها بدهيد و از آن ها بخواهيد كه تمام نمونه هاي كلمه يا حرف a را دور هم جمع كنند. پلاك هاي داراي مجوز هم مي توانند بسيار سرگرم كننده باشند. اعداد و حروف روي پلاك خودرو را با صداي بلند بخوانيد و سپس آن ها را به عقب هم بيان كنيد.

۴- بازي با كارت ها يا ورق بازي.
بازي هاي ساده با كارت مانندCrazy Eights ،Uno ، Go Fish و War مي توانند حافظه فعال را به دو شيوه بهبود بخشند. كودكان و نوجوانان بايد قوانين بازي را به خاطر بسپارند. آن ها هم چنين بايد به خاطر داشته باشند كه چه كارت هايي دارند و چه كساني بازي كرده اند.

 


براي مطالعه  ادامه مطلب كليك كنيد....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۷:۵۰ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

راهنماي كامل ايده پردازي و خلاقيت گروهي

ايده پردازي واقعا موثر است!
ايده پردازي (طوفان مغزي) كاري است كه همه ما، هر روز و هميشه انجام مي دهيم. اين حرفي ست كه اكثر كساني كه در اتاق هاي فكر كشورهاي پيشرفته انجام مي دهند مي گويند. ديويد آلن مي گويد؛

“ايده پردازي چيزي است كه ما به طور طبيعي انجام مي دهيم. به محض اينكه به كاري كه مي خواهيد انجام دهيد فكر مي كنيد، ذهن شما به طور خودكار شروع به پاسخ دادن به پرسش هايي مي كند كه به رسيدن به هدف مورد نظرتان مرتبط هستند. اين كار مي تواند به سادگي پوشيدن لباس و يا پيچيدگي تاسيس يك شركت باشد. ذهن ما تمايل دارد ايده هايي راجع به موضوع به شيوه اي تصادفي ايجاد كند. اما با اينكه ذهن به طور طبيعي اين كار را انجام مي دهد، مي توانيم اين كار را با خلاقيت و دقت بيشتري انجام دهيم، براي اين كار بايد از وسايل فكري مانند نقشه هاي ذهن، تخته هاي سفيد يا رايانه استفاده كنيد. ” از كتاب Ultimate Brainstorming – از ديويد آلن، نويسنده كتاب به انجام رساندن كارها

اگر سازمان ها فرهنگ تفكر خلاق را پرورش دهند، ايده پردازي به يكي از ارزشمندترين تكنيك هاي مورد استفاده تبديل خواهد شد.

از طرف ديگر، ايده پردازي نادرست ممكن است آسيب هاي زيادي به همراه داشته باشد.

به همين دليل است كه من به ايده پردازي به عنوان بخشي از يك فرآيند بزرگتر نگاه مي كنم، و آن را يك روند كامل و مجزا نمي دانم.

به كمك ۹ مرحله زير به راحتي و با موفقيت ايده پردازي كنيد
گام ۱: موضوع را مشخص كنيد
ايده پردازي بايد به يك موضوع خاص اختصاص داده شود. در غير اين صورت اين خطر را دارد كه با رسيدن به ايده هاي زيادي كه نمي توان از آنها استفاده كرد به پايان برسد. قبل از شروع ايده پردازي بايد مشكل يا فرصتي كه مي خواهيد روي آن كار كنيد را تعريف كنيد.

يك بيانيه تعريف كنيد: يك بيانيه هدف، ماموريت يا چشم انداز مرتبط با فرصت يا مسئله اي كه مي خواهيد روي آن كار كنيد در نظر بگيريد. وقتي موضوع ايده پردازي به طور واضح تعريف شود، مي توانيد به صورت پيش فرض يك بيانيه هدف ايجاد كنيد. اگر هنوز در مورد موضوع اصلي ايده پردازي شك و شبهه داريد، از آن به عنوان وسيله اي براي شروع استفاده كنيد. تعريف يك بيانيه هدف در يك جلسه ايده پردازي شركت كنندگان را با موضوع درگير مي كند.

بيانيه هدف را از قبل به اشتراك بگذاريد: بيانيه هدفي كه تعريف كرده ايد را قبل از جلسه با شركت كنندگان به اشتراك بگذاريد. پس از تعريف بيانيه، آن را براي شركت كنندگان ارسال كنيد و اگر هنوز آن را مشخص نكرده ايد، به شركت كنندگان بگوييد كه در طي جلسه آن را اعلام خواهيد كرد.

به بيانيه هدف بازگرديد: پس از پايان جلسه، مي توانيد بيانيه را بررسي كنيد تا مطمئن شويد اهداف مورد نظر به دست آمده اند يا خير. تمركز درست ايده هاي روشني را براي شما به ارمغان مي آورد. از آنجا كه هميشه هدفي وجود دارد بايد بيانيه اي نيز وجود داشته باشد.

گام ۲: حد و مرزهاي خود را در نظر بگيريد
چه منابعي در دسترس هستند؟ محدوديت هايي كه در جلسه ايده پردازي وجود دارند را شناسايي كنيد.

براي توليد ايده از چه منابعي مي توانيد استفاده كنيد؟
حد مجاز شما چيست؟
برخي ممكن است بگويند كه تعيين حد و مرزها مي تواند يك جلسه را محدود كند و البته ممكن است ايجاد ايده ها را محدود كند. از طرف ديگر، هيچ چيز نااميد كننده تر از اين نيست كه يك روز كامل را صرف ايده پردازي، ارائه ايده هاي عالي و ارزيابي آنها براي ايجاد يك برنامه عملي كنيد، و سپس به اين نتيجه برسيد كه ايده شما به دليل كمبود منابع قابل اجرا نخواهد بود.

 


براي مطالعه  ادامه مطلب كليك كنيد....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۷:۵۰ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

به خاطر سپردن اعداد و شماره ها

چرا نمي توانم شماره ها را بخاطر بسپارم؟
چگونه مي توانيد يك شماره تلفن را به خاطر بسپاريد؟

آيا سعي مي كنيد بارها و بارها اعداد را براي خودتان تكرار كنيد؟
آيا سعي مي كنيد اعداد را به گونه اي گروه بندي كنيد كه به راحتي قابل بازيابي باشند؟
آيا سعي مي كنيد در ميان اعدادي كه مي خواهيد به خاطر بسپاريد يك الگو ايجاد كنيد؟
بسياري از افراد براي به ياد آوردن شماره تلفن ها يا هر دنباله تصادفي ديگري از اعداد از روش هاي فوق استفاده مي كنند. اما در بيشتر موارد، اين روش ها بسيار دست و پا گير هستند و در نتيجه، افراد نمي توانند به واسطه آنها اعداد مورد نظر را وارد حافظه بلند مدت خود كنند.

حتما بخوانيد: چگونه تند خواني را بياموزيم؟ آموزش سريع خواني با ۳ گام عملي

به نظر مي رسد امروز بيش از گذشته به، به خاطر آوردن اعداد نياز داريم. اما در عين حال در سراسر جهان با برنامه هاي الكترونيكي، رايانه ها و تلفن هاي همراهي سر و كار داريم كه اطلاعات را با چند كليك ساده ذخيره مي كنند بنابراين ديگر نبايد از حافظه خود براي به ياد آوردن و به خاطر سپردن اين نوع اطلاعات استفاده كنيم. چرا بايد خود را به سختي بيندازيم وقتي تنها با يك كليك كارمان انجام مي شود.

در زير به ۵استراتژي كه اكثر افراد براي به خاطر سپردن اعداد مورد استفاده قرار مي دهند اشاره خواهيم كرد. اين روش ها شامل موارد زير هستند:

تكرار
قطعه بندي
كدگذاري اطلاعات بر اساس الگوهاي معنادار
كدگذاري اطلاعات بر اساس قافيه
كدگذاري اطلاعات بر اساس شكل
۱-به خاطر آوردن از طريق تكرار
تكرار يك روش نسبتاً مؤثر براي به ياد آوردن ليست ها و اعداد است، اما جنبه منفي آن اين است كه مي تواند بسيار دست و پا گير باشد و نياز به تمركز، تلاش و تمرين مداوم زيادي دارد.

با تكرار يك تكه اطلاعات در طي يك دوره زماني به صورت مداوم، مي توانيم آن را در نهايت به حافظه بلند مدت خود منتقل كنيم.

حتما بخوانيد: تنها راه هاي افزايش سلول هاي خاكستري مغز (تحقيقات علمي)

۲-به خاطر آوردن از طريق قطعه بندي
قطعه بندي شامل گروه بندي اعداد با هم در قسمت ها يا قطعات بزرگتر است.

اگر از شما بخواهم اعداد زير را بخاطر بسپاريد چه مي كنيد:

۲ ۵ ۲ ۸ ۹ ۹ ۷ ۲ ۷ ۹ ۲ ۹

براي اكثر افراد، اين كار دشواري است و خيلي سريع ذهن را تحت الشعاع قرار مي دهد. اما اگر از شما بخواهم قطعه هاي زير را به خاطر بسپاريد چطور:

۲۵۲  ۸۹۹  ۷۲۷  ۹۲۹

به خاطر سپردن و يادآوري كدام ليست آسان تر است؟ اگر مانند اكثر افراد باشيد، گروه دوم را خيلي راحت تر به ياد مي آوريد. دليل اين امر اين است كه حافظه كوتاه مدت مغز ما از نظر ظرفيت محدود است. بنابراين بهتر است كه اطلاعات را در بخش هاي مرتبط گروه بندي كنيم، در نتيجه اطلاعات بيشتري را به ياد بياوريم و يا به خاطر بسپاريم.

۳-به خاطر آوردن از طريق كدگذاري بر اساس الگوهاي معنادار
روش ديگر براي به ياد آوردن اعداد، پيدا كردن الگوهاي مرتبط با اعداد مهم، تاريخ ها، تولدها و ساير اطلاعات است.

به عنوان مثال، اين دنباله تصادفي از اعداد را در نظر بگيريد: ۲ ۵ ۱ ۹ ۵ ۰ ۲ ۰ ۰۹

بخاطر سپردن اعداد تصادفي براي بسياري از افراد دشوار است. اما، اگر اعداد را به كمك الگويي كه براي شما معنادار است تقسيم كنيد، مي توانيد دنباله را بسيار راحت تر به خاطر بسپاريد.

به عنوان مثال ۲۵ مي تواند سن شما باشد، ۱۹۵۰ مي تواند سال تولد مادرتان باشد، و ۲۰۰۹ مي تواند سال جاري باشد. بنابراين الگو به شكل زير خواهد بود: ۲۵  ۱۹۵۰  ۲۰۰۹

آيا به خاطر سپردن اين اعداد كدگذاري شده برايتان از اعداد تصادفي بالا آسانتر است؟

بسياري اوقات به دلايل مختلفي الگوهاي اعداد ممكن است با رويدادهاي مهم زندگي شما هماهنگي نداشته باشند. در چنين مواردي، شما بايد از خلاقيت و تخيل خود استفاده كنيد و الگوهاي ارتباطي مناسب را پيدا كنيد. در اينجا چند مثال آورده شده است:

شماره پيراهن بسكتباليست يا فوتباليست مورد علاقه شما.
تاريخ يك واقعه معروف تاريخي.
پلاك خانه يك دوست.
زمان يك برنامه تلويزيوني كه به طور هفتگي تماشا مي كنيد.
ساعتي از روز كه مربوط به برنامه كاري شما است.
ارقام مربوط به حساب بانكي شما.
رمزهاي عبور شما.
و غيره.
هر يك از اين موارد مي تواند به شما كمك كند دنباله اي از اعداد تصادفي را به خاطر بسپاريد يا به ياد بياوريد.

در ادامه اين مقاله به نحوه استفاده از قافيه ها و اشكال براي يادآوري دنباله اي از اعداد تصادفي خواهيم پرداخت.

۴-كدگذاري اعداد بر اساس قافيه (تكنيك عدد و كلمات هم قافيه)
تخيل و ارتباط دو مؤلفه مهم حافظه و ابزارهاي ضروري براي به ياد آوردن اعداد تصادفي هستند. مطالعات نشان داده اند هنگامي كه به طور آگاهانه از اطلاعاتي كه مي خواهيم در حافظه خود ثبت كنيم داستان مي سازيم، عملكرد ذهنمان بهبود مي يابد. اين داستان ها باعث ايجاد ارتباط و الگوهاي عميقي در ذهن ما مي شوند كه يادآوري اطلاعات را آسان و بي دردسر مي كند.

كدگزاري اعداد بر اساس قافيه به شما اجازه مي دهد اعداد را با كلمات هم قافيه مرتبط كنيد. در اينجا چند مثال آورده شده است:

۱ = ملايك
۲ = كاغذ كادو
۳ = كوسه
۴ = ناهار
۵ = گنج
۶ = كوشش
۷ = نفت
۸ = دشت
پس از به خاطر سپردن اعداد و كلمات هم قافيه با آنها، مي توانيد از اين الگوها براي به خاطر سپردن و يادآوري اعداد به كمك تكنيك داستان استفاده كنيد.

به عنوان مثال، شما در يك مهماني هستيد و با اين فرد فوق العاده كه دوست داريد كمي بيشتر با او آشنا شويد ديدار مي كنيد. او شماره تلفن خود را به شما مي دهد، اما شما هيچ ابزاري براي ثبت آن روي كاغذ يا تلفن همراه نداريد. خوشبختانه با تكنيك داستان آشنايي داريد.

شماره اي كه به شما داده مي شود اين است: ۳۵۲۴۶۳۷۷

 


براي مطالعه  ادامه مطلب كليك كنيد....

 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۷:۴۹ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

بيخوابي در كودكان

بي خوابي نوعي اختلال در چرخه خواب است كه شامل مشكل در بخواب رفتن، مشكل در خواب ماندن و احتمالاً بيداري هاي صبحگاهي است.

بي خوابي در كودكان مي تواند كوتاه مدت (فقط چند شب) اتفاق بيفتد يا مي تواند طولاني مدت باشد و هفته هاي طولاني ادامه پيدا كند. كودكان مبتلا به اضطراب خواب ممكن است بي خوابي داشته باشند. بيخوابي به دو صورت وجود دارد:

بي خوابي كوتاه مدت فقط چند روز يا چند هفته طول مي كشد. به اين حالت بي خوابي حاد نيز گفته مي شود.
بي خوابي طولاني مدت به اينصورت است كه كودك حداقل هفته اي سه بار در خوابيدن مشكل داشته باشد و اين مشكل يك ماه يا بيشتر طول بكشد. به اين حالت بي خوابي مداوم يا مزمن نيز گفته مي شود.
حتما بخوانيد: علت كم خوابي نوزاد و كارهاي ساده كه والدين بايد انجام دهند

كودكان به چه ميزان خواب احتياج دارند؟
قبل از اينكه تشخيص دهيد كودك شما اختلال خواب دارد يا نه، ابتدا بايد بدانيد كه ميزان خواب مورد نياز او چقدر است. جدول زير ساعات توصيه شده اي را كه بچه هاي در حال رشد بايد در خواب سپري كنند نشان مي دهد.

گروه سني    ميزان خواب توصيه شده
نوزادان (۴ تا ۱۲ ماه)    ۱۲ تا ۱۶ ساعت در شبانه روز
كودكان نو پا (۱ تا ۲ سال)    ۱۱ تا ۱۴ ساعت در شبانه روز
كودكان (۳ تا ۵ سال)    ۱۰ تا ۱۳ ساعت در شبانه روز
كودكان (۶ تا ۱۲ سال)    ۹ تا ۱۲ ساعت در شبانه روز
نوجوانان (۱۳ تا ۱۸ سال)    ۸ تا ۱۲ ساعت در شبانه روز
علل بي خوابي در كودكان
بي خوابي مي تواند اوليه باشد به اين معني كه به خودي خود يك مشكل است يا مي تواند ثانويه باشد كه نشاندهنده ي يك بيماري يا وضعيت پزشكي است. در اينجا چند دليل براي بيخوابي كودكان آورده شده است:

۱- استرس
استرس يكي از دلايل اصلي بي خوابي در كودكان است. كودكان هم مانند بزرگسالان مي توانند استرس داشته باشند. كودكان بسيار حساس هستند و دعواهاي خانگي در خانه مي تواند آرامششان را مختل كند و آنها را در شب بيدار نگه دارد.

۲- داروها
برخي از داروهاي مانند داروهايي كه براي درمان افسردگي و اضطراب و تشنج استفاده مي شوند و همچنين كورتيكواستروئيدها، مي توانند عوارض جانبي در عادتهاي غذايي و خواب كودك داشته باشند.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۰۷:۰۴ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

قنداق كردن نوزاد خوب يا بد؟

چرا قنداق كردن براي نوزادان مفيد است؟
رفلكس مورو (رفلكس استارتل)
نوزادان داراي رفلكس مورو هستند (به اين وضعيت، رفلكس وحشت زدگي هم گفته مي شود. وقتي نوزاد صداي بلندي مي شنود يا حركت ناگهاني احساس مي كند، بصورت خودكار كمر خود را قوس مي دهد و دست و پاهايش را باز ميكند) كه مي تواند آنها را از يك خواب راحت بيدار كند. نگه داشتن بازوهاي كودك در قنداق، مي تواند مانع از بيدار شدن آنها از خواب شود. اين رفلكس پس از ۳ يا ۴ ماهگي از بين مي رود.

راحتي
قنداق كردن همچنين نوزاد را گرم نگه مي دارد و راحتي رحم را به او يادآوري مي كند. قنداق كردن مي تواند به نوزاد در انتقال از رحم به محيط بيرون كمك كند.

ايمني
پوشاندن دستكش به نوزاد براي جلوگيري از آسيب به صورت او، كار ساده اي نيست. قنداق كردن مي تواند نوزادان را از خراش دادن چهره ظريف و زيباي خود باز دارد.

علاوه بر اين:

قنداق كردن مي تواند از لگد زدن و باز كردن دستهاي كودك جلوگيري كند. اين خود مي تواند مانع از رفلكس مورو شود. اين روش مانع از ايجاد اين رفلكس و اختلال در خواب نوزاد مي گردد.
حتما بخوانيد: معرفي انواع قنداق نوزاد بهمراه تصاوير آنها

قنداق كردن نوزاد را تمرين كنيد
بسياري از والدين روش صحيح قنداق كردن كودك را بلد نيستند. اين مسئله كمي نگران كننده است زياد قنداق كردن نادرست ممكن است بي قراري و گريه نوزاد را بدتر كند يا خطري براي سلامتي او ايجاد نمايد. خوشبختانه قنداق كردن كودك كار سختي نيست و فقط به آموزش و تمرين نياز دارد. اين ممكن است در ابتدا مشكل باشد به خصوص اگر كودك بيقراري مي كند و از قرار دادن دست و پاي خود در قنداق جلوگيري مي كند. اما بعد از ۵ يا ۱۰ بار تلاش، به آساني تعويض پوشك انجام مي شود.

سه راه براي قنداق كردن نوزاد
قنداق كردن كودك به شكل الماس، بهترين روشي است كه براي اينكار توصيه مي شود.

همانطور كه تكنيك هاي مختلف براي انجام هركاري به مرور زمان تغيير مي كند، ممكن است روش هاي ديگري براي قنداق كردن كودك در آينده پيشنهاد شود. اما اكنون ۳ روش گفته شده در زير، متداول تر و بهتر از روشهاي ديگر قنداق كردن است.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۰۳:۵۴ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)

عفونت ادراري كودكان

كودكان و نوجوانان در چند سال اول زندگي با مشكلاتي مواجه مي شوند. سرماخوردگي و ساير عفونتهاي تنفسي در اين دوران شايع است. اما بچه ها مي توانند به عفونت ادراري (UTI) نيز مبتلا شوند. حداكثر ۸٪ دختران و ۲٪ پسران تا ۵ سالگي مبتلا به عفونت ادراري مي شوند.

بعضي اوقات تشخيص علائم عفونت ادراري در بچه ها دشوار است. معالجه ي كودك مبتلا به اين عفونت اهميت زيادي دارد زيرا عفونت ادراري مي تواند به يك عفونت كليوي جدي تر تبديل شود و منجر به آسيب كليه شود. با درمان صحيح، كودك بايد فقط در طي چند روز احساس بهتري داشته باشد.

كودكان چگونه به عفونت ادراري مبتلا مي شوند؟
عفونت ادراري در كودكان يك بيماري نسبتاً شايع است. باكتري هايي كه وارد مجراي ادرار مي شوند، معمولاً از طريق ادرار كردن بيرون مي روند. اما هنگامي كه باكتري ها از مجاري ادراري خارج نمي شوند، ممكن است در آنجا رشد كنند. اين باعث عفونت مي شود.

مجاري ادراري از قسمت هايي تشكيل شده است كه در توليد ادرار نقش دارند. اين قسمتها شامل موارد زير است:

دو كليه كه براي توليد ادرار، خون و آب اضافي بدن را فيلتر (تصفيه) مي كنند
دو ميزناي يا لوله هايي كه ادرار را از كليه ها به مثانه منتقل مي كند
مثانه اي كه ادرار را تا زماني كه از بدن خارج شود، در خود نگه مي دارد
مجراي ادراري (ميز راه) يا لوله اي كه ادرار را از مثانه به قسمت بيروني بدن خالي مي كند
هنگام ورود باكتريها به مجاري ادراري و عبور از ميزراه، ممكن است كودك شما دچار عفونت ادراري شود. دو نوع عفونت ادراري كه به احتمال زياد كودكان را تحت تأثير قرار مي دهد عفونت مثانه و عفونت كليه است. به عفونت مثانه، سيستيت يا التهاب مثانه گفته مي شود. وقتي عفونت از مثانه به كليه ها مي رود، به آن پيلونونفريت مي گويند.

 


براي مطالعه ادامه مطلب كليك كنيد....


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۰۳:۵۳ توسط:فريبا موضوع: نظرات (0)